Gymnasiebetygen i Botkyrka ökar rekordsnabbt
2012-02-08
Skolverkets statistik för 2011 visar på ett rekordlyft för gymnasieskolorna i Botkyrka.
Andelen elever som efter gymnasieexamen når behörighet till högskolan har ökat från 80 % till 85 %. Samtidigt har kommunens elever Södertörns högsta betygsnitt, med 14,1 i medelbetyg.
– På några år har vi vänt utvecklingen. Nu är Botkyrka en av länets vassaste när det gäller förbättrade resultat och god utbildning. Det handlar om att skapa engagemang och förutsättningar för att bygga kunskap tillsammans, säger Alf Solander, som är gymnasiechef.
Flera spetsutbildningar
Tullinge gymnasium, Tumba gymnasium och S:t Botvids gymnasium driver 5 av landets 40 spetsutbildningar. Skolorna har flera riksrekryterande utbildningar och Skolverket har gett Botkyrka en unik möjlighet att driva det fjärde året på Teknikprogrammet.
– Ett språkutvecklande arbetssätt från förskolan till gymnasiet ger resultat, säger Ebba Östlin (s), ordförande i Utbildningsnämnden. Den positiva utvecklingen ser vi tack vare alla engagerade lärare och skolledare och inte minst alla ambitiösa elever ute på skolorna.