Hammerstaskolans resultat väcker uppmärksamhet
2012-01-18
Lärarnas Tidning har besökt Hammerstaskolan i Norsborg, där eleverna år efter år visar höga resultat.
På Hammerstaskolan har många elever ett annat modersmål än svenska. Samtidigt presterar eleverna så bra att deras betyg ligger över rikssnittet.
Skolans rektor Martin de Ron säger till Lärarnas tidning att det delvis är tack vare att kommunen tar hänsyn till elevernas bakgrund när resurserna fördelas.
Utbildningsnivå påverkar
Exempelvis får skolorna får olika mycket pengar beroende på hur många elever som har invandrarbakgrund och vilken utbildningsnivå föräldrarna har.
– Självklart skulle det vara en kännbar minskning om vi inte fick dessa extraresurser. Vi skulle inte kunna ha lika många pedagoger som nu, och klasserna skulle dessutom bli större. Detta skulle i sin tur leda till sämre måluppfyllelse, säger Martin de Ron till Lärarnas tidning.
Höga förväntningar
Men Martin de Ron betonar att man alltid ska ha höga förväntningar på eleverna.
– Man måste vara vaksam på att inte börja förklara enskilda elevers skolprestationer med föräldrarnas bakgrund och utbildningsnivå. Tvärtom är det extra viktigt att ha höga förväntningar på just dessa elever.