
Foto: Botkyrka kommun
I Botkyrka finns idag två studior för professionell film- och tv-produktion med tillgång till intilliggande produktionskontor. Här erbjuds plats både för kortare projekt och inspelningar samt för fasta etableringar. Faciliteterna drivs av Subtopia, del av det av kommunalt ägda aktiebolaget Upplev Botkyrka AB.
Subtopia är ett kreativt kluster för kreatörer och företaget inom kulturområdet. Fokus vilar på att stödja film- och cirkusbranscherna. Subtopia är beläget i Alby i norra Botkyrka, nära Stockholms innerstad via E4 (restid ca 20 minuter) eller tunnelbana (T-Alby, restid ca 30 minuter).
Utöver Subtopias faciliteter finns även ett flertal andra lokaler i kommunen som kan nyttjas för inspelningar, repetitioner och annan projektverksamhet inom film.
Hangaren i Subtopia
Ny professionell studio och scenkonsthall om totalt 2 200 kvm med 6-14 meter i takhöjd. Möjligheter finns att avdela studion i flera delar. Hyrs ut för film- och tv-projekt, scenkonstproduktioner och events. I direkt anslutning till fastigheten finns även plats för produktionskontor med eget kök och nödvändiga faciliteter.. Teknisk beskrivning samt bilder finns under Hangaren i menyn till höger. Drivs av Subtopia i Alby.
Studio 3 i Subtopia
Ny ljudisolerad studio om 350 kvm med tillgång till stor green screen. Drivs av Subtopia i Alby.
Xenter
Två mindre studior som normalt används vid utbildning.TV-studio A (115 kvm) används för flerkameraproduktioner med upp till fem kameror. Studion har bland annat en fast installerad ”green-screen” fondvägg för chroma-key inspelning. TV-studio B (50 kvm) är ett mindre studiorum men har i stort samma teknik som A-studion.
Hallunda Folkets Hus
Hyr ut ett antal större och mindre lokaler för möten och kulturell verksamhet. För film- och tv-inspelningar samt repetitioner är särskilt biografteatern Brage av intresse. Här repeterar ibland Riksteatern och Cirkus Cirkör. Lokalen har en skjutbar gradäng med sittplatser för 250 personer, stor duk, sex kanalers ljudanläggning och digitalprojektor. Drivs av Folkets hus och parker i Hallunda.
Kontakta vår filmsamordnare för att beskriva vilken typ av studio eller annan lokal du söker för inspelning, repetition eller annan aktivitet!