image description

Program för Kagghamra, Sibble och Eldtomta

Syftet med programmet är att klargöra förutsättningarna för utvecklingen av områdena Kagghamra, Sibble och Eldtomta.

 

 
 
 
 

Vad kommer programmet innebära?

Programmet ska ge de övergripande riktlinjerna för områdenas utveckling. Programmet tas fram för att bredda kunskapen för områdena inom exempelvis natur, trafik, service med mera. I programmet kommer utbyggnaden av kommunalt vatten och avlopp att samordnas och behovet av nya detaljplaner att klargöras.
 

Vad händer nu?

På dialogmötet den 19 januari 2012 genomfördes gruppdiskussioner.  Det finns nu en sammanfattning från dessa diskussioner. Se under rubriken läs mer till höger.

Torsdagen den 19 januari 2012 hölls ett dialogmöte i Broängsskolan. Där deltog cirka 200 personer och 5 tjänstemän från kommunen. Powerpointen som visades på mötet finns  till höger som en pdf under rubriken läs mer. 

Tidplan

Ett programsamråd beräknas hållas till sommaren och under hösten 2012 ska programmet vara klart för godkännande av kommunstyrelsen

 

Senast uppdaterad 2012-03-28