28 feb
Stockholm
070-188 69 31

Sumobrottning med LEGO-Robot

Lego-SumoRobotar som du bygger själv får köra en pågående herre-på-täppan-tävling. Medan du väntar på din tur kan du prova på Lego animation! Med hjälp av programmet Stopmotion blåser vi liv i Legofigurer när vi filmar.

Deltagarna får låna ett robot-kit från LEGO™Mindstorms och en dator för att programmera roboten med. De bygger en robot som ska knuffa ut de andra robotarna från en brottarring. Förlorar man bygger man om sin robot och försöker igen och vinner man står man kvar och möter nästa sumorobot.

Anmälan: Du får anmäla dig till för eller eftermiddag. fyll i formuläret som du hittar via länken: v1.se/skclänk till annan webbplats.

Botkyrkas fritidsklubbar måste anmäla sig innan onsdag 21/2 (10 platser varje tillfälle)

För mer information, kontakta Björn på bjorn.benbasat@botkyrka.se

Mer information
Datum: 28 februari 2018
Tid: 13:00 - 15:00
Ort: Stockholm
Plats: Xenter, Utbildningsvägen 3, Tumba
Kontakt: Björn Benbasat, 070-188 69 31
Pris: se ovan
Tillgänglighet: Entrappa upp, hiss finns
Skriv ut
Senast uppdaterad: 22 januari 2018