8 mar
Tumba

8 mars visas filmen Suffragette

Tumba bibliotek firar internationella kvinnodagen och visar filmen Suffragette.

Tumba bibliotek firar internationella kvinnodagen med Suffragette – ett drama om fotsoldaterna i den tidiga feministrörelsen. Utifrån kvinnorna på ett tvätteri i sekelskiftets London skildras en dramatisk tid i kvinnorörelsens historia. Huvudpersonen Maud genomgår en omvälvande förändring när hon dras in i striden för kvinnlig rösträtt. Regi: Sarah Gavron. I rollerna syns: Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Meryl Streep.

Gratisbiljett hämtas på Tumba bibliotek från den 20 februari. Filmlängd: 1 timme 46 min. Från 11 år. Varmt välkommen!

Mer information
Datum: 8 mars 2018
Tid: 18:00 - 20:00
Ort: Tumba
Plats: Tumba bibliotek, Tumba torg 105
Kontakt: Bibliotek Botkyrka
Pris: Gratisbiljett hämtas på Tumba bibliotek från den 20 februari. Filmlängd: 1 timme 46 min. Från 11 år. Varmt välkommen!
Skriv ut
Senast uppdaterad: 14 februari 2018