2 jul - 6 jul
Brunnavägen 6, 145 67 Norsborg
info@balrog.com

Balrog Summer Camp 2018

Kostnadsfritt idrottsläger för barn och unga i åldern 6-12 år!

Välkomna till den femte upplagan av vårt mycket uppskattade Balrog Summer Camp, som är möjlig för oss att genomföra tack vare våra partners Botkyrkabyggen & Botkyrka kommun.

“Summer Camp” bygger på en variation av aktiviteter och lekar där vi prövar på allt ifrån innebandy till bad och simning. I första hand ska idrotterna förankras i den lokala föreningskulturen men för att få till fler idrotter varje dag tar vi till exempel även in mer udda inslag som parkour och goalball, som kittlar andra sinnen än de vanliga idrotter barnen oftast håller på med. Utöver det badar och simmar vi vid Slagstabadet om och när vädret tillåter. 2018 bibehåller vi även den utökade tiden för att göra det lättare för er föräldrar som valt att ha med era barn i lägret med hämtning och lämning av barn.
Årets Summer Camp startar upp måndagen den 25 juni. Ni kan välja om ni vill att era barn ska vara med enbart första eller andra veckan, eller båda veckorna.

Kostnad: Ingen

Datum: Första veckan är måndag 25/6- fredag 29/6, andra veckan är måndag 2/7- fredag 6/7

Tid: 09:00 – 15:00 varje dag.
Dagsschema:
Vi kör frukt runt kl. 10:30
Lunch kl. 12:00
Och frukt igen kl. 13:30

Plats: Botkyrkahallen, Brunnavägen 6, 145 67 Norsborg

Måltid: Lunch och frukt ingår

Anmälan: Passa på att anmäla ert/era barn till 2018 års Summer Camp som äger rum i och kring Botkyrkahallen. Anmälan görs senast 18 juni via mail till info@balrog.com. Ange vilken vecka, barnets namn, ålder, matallergier, telefonnummer till förälder.
Kontaktperson: Thony Andersson, ordförande Balrog IK, info@balrog.com

Mer information
Datum: 2 juli 2018 - 6 juli 2018
Tid: 09:00 - 15:00
Ort: Brunnavägen 6, 145 67 Norsborg
Plats: Botkyrkahallen
Kontakt: Thony Andersson, info@balrog.com
Pris: Anmälan krävs och görs via mail till info@balrog.com senast 18 juni.
Tillgänglighet: Ingen förkunskap krävs
Skriv ut
Senast uppdaterad: 27 april 2018