10 jul - 13 jul
Tumba
0851955346
info@tumbabruksmuseum.se

Färg och form kurs/dagläger

Kom till Tumba Bruksmuseum och prova på att skapa handgjort papper! Det handgjorda pappret är det som kommer att vara i fokus men varje dag får du testa olika tekniker för att måla och rita t ex kol och akvarell. Om det blir fint väder kommer vi även att vara ute i museets park annars håller vi till i museets lokaler.
Inga förkunskaper krävs utan bara ett intresse för eget skapande.

Kom till Tumba Bruksmuseum och prova på att skapa handgjort papper! Det handgjorda pappret är det som kommer att vara i fokus men varje dag får du testa olika tekniker för att måla och rita t ex kol och akvarell. Om det blir fint väder kommer vi även att vara ute i museets park annars håller vi till i museets lokaler.
Inga förkunskaper krävs utan bara ett intresse för eget skapande.

Kostnad: Ingen kostnad. Obs begränsat antal platser.
Datum: 10-13 juli
Tid: 9:00-15:00
Plats: Tumba bruksmuseum, Sven Palmes väg 2, 147 43 Tumba.
Måltid: Frukost, mellanmål och lunch ingår.

Mer information
Datum: 10 juli 2018 - 13 juli 2018
Tid: 09:00 - 15:00
Ort: Tumba
Plats: Tumba Bruksmuseum
Kontakt: Tumba Bruksmuseum, 0851955346, info@tumbabruksmuseum.se
Pris: Begränsat antal platser. Bokning av plats genom mejl till: elin.kjellgren@shm.se
Tillgänglighet: handikappanpassat
Skriv ut
Senast uppdaterad: 27 april 2018