Amir & Hemda - Gratis cirkusföreställning utomhus

Gratis utomhusföreställningar med cirkus-prova-på!
Franska kompaniet Amir och Hemdas akrobatik blandar dans, parkour och capoeira i en föreställning baserat på deras eget förhållande.

I slutet av augusti gästar två akrobater Alby och Fittja med gratis föreställningar utomhus. Franska kompaniet Amir och Hemdas akrobatik blandar dans, parkour och capoeira i en föreställning baserat på deras eget förhållande.
Amir och Hemdas föreställning vänder parakrobatikens vanliga förhållande på huvudet genom att kvinnan är basen, den som lyfter, och mannen den som flyger genom luften. Hela tiden utmanar duon varandra att spränga sina gränser, och publiken får många wow-ögonblick med en stil som blandar dans med parkour och capoeira. Efter föreställningarna kommer det finnas möjlighet att prova på cirkuskonster med skolan Cirkus Normal.

30 Augusti:
Fittja äng kl. 16.00

31 Augusti:
Alby torg kl. 14.00

Mer info: https://www.subtopia.se/akrobatduo-gastar-alby-och-fittja-30-och-31-augusti/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

fredag 30 aug
kl. 16:00 - 17:00

Kategori

 • Prova-på
 • Sport
 • Scen
 • Barn
 • Dans
 • Målgrupper

 • Alla
 • Ny i Sverige
 • Ung
 • Familj
 • Barn
 • Senior
 • Biljettinformation

  Gratis!

  Länk

  Arrangör

  Subtopia

  Länk

  Kontaktperson

  info@subtopia.se

  08599 075 72

  Entré och lokal tillgänglig för rullstol