Gula Villan Träff: Lär dig mer om kompost!

Vi bjuder in alla botkyrkabor som är nyfikna på att lära sig mer om kompost till en gratis träff på Gula Villan i Alby.
Vi kommer prata om olika typer av kompost passande både för hus och lägenhet.

En av de viktigaste pusselbitarna för att nå en hållbar värld är en frisk matjord. Idag missbrukas och vansköts matjorden grovt och mängden matjord försvinner snabbt. Vi vill sprida kunskap om matjord och kunskap om kompost. Boodla, som arbetar med att lära ut om ekologisk stadsodling samlar alla kompostintresserade till en träff. Vi kommer berätta om våra erfarenheter och kunskaper kring olika typer av kompost men vi uppskattar också att höra om deltagares egna erfarenheter.
Vi kommer gå igenom Bokashi, maskkompost och värmekompost.

Efter en teoretisk genomgång finns möjligheten att stanna kvar och lära sig bygga en mask eller värmekompost. Om intresse finns vill vi gärna skapa en grupp kring komposttemat som kan ha en kompost vid Gula Villan.

Träffen är helt gratis och vi ordnar fika till bra pris.

Anmäl dig gärna till agnes@boodla.se så vi vet hur många vi ska planera för.


Träffen har möjliggjorts med medel ur Kreativa Fonden. Tack Botkyrka kommun och Hembla.

Albyvägen 37
lördag 24 aug
kl. 13:00 - 17:00

Målgrupper

 • Familj
 • Alla
 • Senior
 • Arrangör

  Agnes

  Länk

  Kontaktperson

  agnes@boodla.se

  0706001136

  Entré och lokal tillgänglig för rullstol