Gula Villan Träff: Permakultur möter Arts and Crafts.

Lär dig mer om Gula Villans trädgård. Vi vet en hel del om husets historia, men inte så mycket om trädgårdens. Hör etikern och trädgårdsmästaren Maud L Eriksen berätta om hur det skulle ha kunnat se ut.

Permakultur är idag en populär designprincip inom bland annat trädgård. Permakultur handlar bla om att designa och odla utifrån naturens lokala förutsättningar, använda lokala resurser och även få med en social dimension.
Arts and Crafts rörelsen var en reaktion mot industrialismens massproduktion av lågkvalitativa produkter. Med ursprung från England med William Morris som förgrundsgestalt. Den startade under slutet av 1800 och vi vet att dess ideal inspirerat trädgårdskreatörer i området. Den skulle mycket väl ha kunnat vara en utgångspunkt även för Gula Villans design. Huset är byggt 1902.

De två idealen har mycket gemensamt. Kom och delta i ett samtal om dessa två, lär dig mer och bidra gärna med dina egna kunskaper.

Det är gratis och vi fixar prisvärt fika :)

Träffen har möjliggjorts tack vare medel från Kreativa Fonden.

Albyvägen 37
torsdag 05 sep
kl. 18:00 - 20:00

Kategori

 • Konst
 • Övrigt
 • Målgrupper

 • Alla
 • Arrangör

  Agnes

  Länk

  Kontaktperson

  agnes@boodla.se

  0706001136

  Entré och lokal tillgänglig för rullstol
  Toalett tillgänglig för rullstol