Prova på parkour - för barn 6-13 år

Parkour handlar om frihet och kontroll. Välkommen till ett gratis prova-på pass i Tumba Idrottshus. Inga förkunskaper krävs men inomhusskor och en vattenflaska är bra. Föranmäl på www.korpenhb.se/prova
Barn 6-7 år kl. 10-11, 8 år och uppåt kl. 11-12.

Anmälan till terminskurser: www.korpenhb.se/traning19

Parkour Knatte: 6-7 år Barn födda 2012-2013. I Parkour Knatte får alla barn lära sig bemästra kroppens grundmotoriska rörelser och genom mycket lek och glädje få en positiv bild av träning och idrott. Alla är lika välkomna och alla får träna så mycket man klarar av utefter sin egen förmåga.

Parkour Intro: Barn 8-13 år (födda 2006-2011)På Parkour Intro lär vi oss parkourens träningsfilosofi samt de grundläggande rörelserna rull, press, basic vaults, swing och cat leep.

Tumba Idrottshus
lördag 31 aug
kl. 10:00 - 12:00

Kategori

 • Prova-på
 • Barn
 • Sport
 • Målgrupper

 • Barn
 • Biljettinformation

  Aktiviteten är gratis, föranmälan på www.korpenhb.se/prova

  Länk

  Arrangör

  Jens

  Länk

  Kontaktperson

  parkour@korpenhb.se

  08-299 622