Våga måla! Hösten 2019

Under 11 höstveckor har du chansen att utforska ditt intresse för att måla, tillsammans med andra likasinnade. Vi träffas i den konstpedagogiska verkstan på Mångkulturellt centrum. Inga förkunskaper krävs, vänder sig till alla åldrar.

Även under hösten 2019 erbjuder vi  vår populära kurs Våga måla!

Under 11 höstveckor har du chansen att utforska ditt intresse för att måla, tillsammans med andra likasinnade. Vi träffas i den konstpedagogiska verkstan på Mångkulturellt centrum. Kursen leds av Luz Miranda och Francisco Castro, som vägleder dig i utvecklandet av tekniker och inspiration till nya motiv.

Kursen är gratis, men deltagare betalar för de canvasdukar de använder under de 11 tillfällena. Kanske jobbar du på en och samma under hela terminen, för att skapa din vision, eller kanske målar du en ny canvas varje gång för att få utlopp för alla dina kreativa idéer?

På MKC vill vi ge chansen till kreativt skapande för fler! Nya deltagare som inte tidigare gått kursen, ges företräde. Tidigare deltagare hamnar på väntelista och får tillträde i mån av plats, efter sista ansökningsdagen. Som deltagare förväntas du vara med under hela terminen.

Tid: Fredagkvällar kl 17–21
27 september Terminsstart!
4 oktober
11 oktober
18 oktober
25 oktober
1 november (med reservation för ändring)
8 november
15 november
22 november
6 december
13 december Terminsavslutning! (med reservation för ändring)

Plats: Verkstan, Mångkulturellt centrum – MKC i Fittja, Botkyrka
Värdshusvägen 7, Norsborg
T-bana: Fittja

Anmälan mejlas från 2 september till: luz.miranda@mkcentrum.se
eller ring till receptionen: 08-120 25 900 (tisdag–fredag kl 11–16)

Mångkulturellt centrum
fredag 06 dec
kl. 17:00 - 21:00

Kategori

 • Prova-på
 • Konst
 • Målgrupper

 • Alla
 • Biljettinformation

  Kursen är gratis, men deltagare betalar för de canvasdukar de använder under de 11 tillfällena.

  Arrangör

  Mångkulturellt centrum

  Länk

  Kontaktperson

  info@mkcentrum.se

  0812025900

  Entré och lokal tillgänglig för rullstol
  Toalett tillgänglig för rullstol