Familjefriluftsdag på Lida

Friluftsfrämjandet i Botkyrka arrangerar en heldag med aktiviteter, Skogsmullelopp, naturpyssel, pinnbröd och mycket mer.

Friluftsfrämjandets Familjefriluftsdag med Skogsmulleloppet
21 september 2019 12:00–15:00

Friluftsfrämjandet i Botkyrka arrangerar en heldag med aktiviteter, Skogsmullelopp, naturpyssel, pinnbröd och mycket mer.
21 september är det dags för Friluftsfrämjandets årliga familjefriluftsdag i Botkyrka!
Skogsmulle, Fjällfina, Laxe och Nova kommer och träffar barnen och visar sina fina kojor.
Det blir repbanor, tipspromenad med fina priser, Skogsmulles hinderbana, naturpyssel, pinnbrödsbakning och korvgrillning och mycket annat skoj. För den som är spring- och klättersugen står vår fina naturparkourpark redo.
Dessutom får alla barn som vill vara med och springa Skogsmulleloppet! Loppet springs på en kort rundbana på några hundra meter och Skogsmulle sköter uppvärmningen. Ni kan anmäla barnens deltagande på plats. Startavgift för deltagande i Skogsmulleloppet är 20 kr per barn.
Bergans of Norway och Ica Nära Riksten hjälper oss också med att få dagen riktigt rolig. Det blir en dag fylld av roliga aktiviteter för hela familjen och majoriteten av aktiviteterna är helt gratis! Häng med oss ut på äventyr!
Mer info på www.facebook.com/FriluftsframjandetBotkyrkalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster och på www.friluftsframjandet.se/botkyrkalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Lida friluftsgård
lördag 21 sep
kl. 12:00 - 15:00

Kategori

 • Musik
 • Barn
 • Prova-på
 • Julmarknad
 • Vandringar
 • Övrigt
 • Målgrupper

 • Familj
 • Barn
 • Biljettinformation

  -

  Arrangör

  Friluftsfrämjandet Botkyrka

  Länk

  Kontaktperson

  anita@lars-stigberg.se

  0709572135