Den åttonde kontinenten - författarsamtal med Daniel Yousefi

Daniel Yousefis debutbok, Den åttonde kontintenten är en skildring av människor som har begett sig på flykt och fastnat i Södra Europa, i väntan på ett värdigt liv. Den dokumentärpoetiska stilen blandas med intervjuer, samtal och reportage.

Daniel Yousefis debutbok, Den åttonde kontintenten är en skildring av människor som har begett sig på flykt och fastnat i Södra Europa, i väntan på ett värdigt liv. Den dokumentärpoetiska stilen blandas med intervjuer, samtal och reportage.

Jag kan bara hoppas att Yousefi kommer fortsätta sin episka vandring in i dia­sporans mörka hjärtan och att detta bara var ett preludium till det som komma skall./Sinziana Ravini i Aftonbladet 190327

Välkommen till ett författarsamtal fredag 15 november kl 18–19
Plats: Arenan på Mångkulturellt centrum
Gratis
På fredagar är Tavernan öppen till kl 22 med vegetarisk buffé och rättigheter.

Daniel Yousefi, född 1989, är uppväxt utanför Östersund och bor i dag i Stockholm. Under 2016 anslöt han sig till olika volontärorganisationer för att verka som tolk i flyktingläger i Grekland och Turkiet. Han har tidigare studerat dramatik och skönlitteratur på Biskops Arnös Författarskola.

”Yousefis poetiska mikroberättelser om folk som fastnade i södra Europas transitläger ­våren och sommaren 2016 anlägger till en början ett fotografiskt perspektiv. Tonen är lapidarisk, skriven med en kameralins kyliga lugn: ”I en solpöl ligger ett barn // täckt av hundratals flugor // modern sitter frånvänd bredvid // med svullet ansikte”. Och längre fram: ”en kvinna säger // att hon ska gå och dränka sig i havet nu // hellre havet än att återvända hem”
/Aftonbladet 190327

Foto: Joakim Rolandsson

Mångkulturellt centrum
fredag 15 nov
kl. 18:00 - 19:00

Kategori

 • Övrigt
 • Målgrupper

 • Ny i Sverige
 • Senior
 • Ung
 • Alla
 • Biljettinformation

  Gratis

  Arrangör

  Mångkulturellt centrum

  Länk

  Kontaktperson

  info@mkcentrum.se

  0812025900

  Entré och lokal tillgänglig för rullstol
  Allergihänsyn
  Toalett tillgänglig för rullstol