• Startsida
 • / Evenemang
 • / Botvid och helgonkulten - unikt kulturarv från tiden då riket Sverige

Botvid och helgonkulten - unikt kulturarv från tiden då riket Sverige

Maja Hagerman, författare och vetenskapsjournalist, berättar om vad medeltiden och legenden betyder idag utifrån sin bok ”Trådarna i väven. På spaning bland minnen och kulturarv i Sverige.” (Norstedts) Inledning av Leif Magnusson. Frågestund.

Maja Hagerman, författare och vetenskapsjournalist, berättar om vad medeltiden och legenden betyder idag utifrån sin bok ”Trådarna i väven. På spaning bland minnen och kulturarv i Sverige.” (Norstedts)

Dag: Onsdag 13 november
Tid: 17.30–20.30
Plats: Hörsalen
Gratis

17.30 Fika i Tavernan. Mångkulturellt centrum bjuder på kaffe och kaka i Tavernan.

18.00 Inledning i Hörsalen. Leif Magnusson, verksamhetschef på Mångkulturellt centrum och författare till boken ”Berättelser om Botkyrka”. Om arbete med frågor om kulturarv, migration, integration och konstruktionen av svenskhet.

18.30 Maja Hagerman, författare och vetenskapsjournalist, berättar om vad medeltiden och legenden kring Botvid betyder idag utifrån sin bok ”Trådarna i väven. På spaning bland minnen och kulturarv i Sverige”. (Norstedts)
Efter blir det en frågestund och reflektioner kring föredraget.
Lokala utmaningar för kulturarvet i vår tid och i Botkyrka.

Möjlighet att i Tavernan se miniutställningen om KP Arnoldson, stinsen från Tumba som fick Nobels fredspris. Visas med anledning av Arkivens dag 9 november, ”Gömt eller glömt”.

Foto på Maja Hagerman: Claes Gabrielson

Med reservation för ändringar

Mångkulturellt centrum
onsdag 13 nov
kl. 17:30 - 20:30

Kategori

 • Område
 • Målgrupper

 • Alla
 • Senior
 • Biljettinformation

  Gratis

  Arrangör

  Mångkulturellt centrum

  Länk

  Kontaktperson

  info@mkcentrum.se

  0812025900

  Entré och lokal tillgänglig för rullstol
  Toalett tillgänglig för rullstol
  Allergihänsyn