Curatorsvisning med George Chamoun

Välkommen till en kväll i utställningen The Rose That Grew From Concrete. 🌹 Curator George Chamoun tillsammans med några av de medverkande konstnärerna samtalar om utställningens tema och de enskilda verken.

Välkommen till en kväll i utställningen The Rose That Grew From Concrete. Curator George Chamoun tillsammans med några av de medverkande konstnärerna samtalar om utställningens tema och de enskilda verken.

Torsdagen den den 21:a november kl 18-19. Kom tidigare, vi bjuder på dryck och snacks!

Utställningen tar avstamp i konstnärernas egna erfarenheter som unga HBTQ-personer som rasifieras. Vilka styrkor går att finna i de olika identiteterna? Och vilka utmaningar kan man stå inför i ett samhälle som är både rasistiskt och HBTQ-fientligt?

Konstnärer som medverkar i utställningen:
Afrang Nordlöf Malekian
April Lin
Fernando Torres
Hanna Böhm
Isabella Normark
Jon Ely Xiuming
Lasmi Belmar
Louise Helmfrid
Ruhani
Shahin Alipour

Grafisk form: Johnny Chang

The Rose That Grew From Concrete pågår mellan den 24 oktober - 5 december i Botkyrka konsthall. Läs mer om utställningen, programmet och de medverkande konstnärerna på: www.botkyrkakonsthall.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

torsdag 21 nov
kl. 17:30 - 19:00

Kategori

 • Konst
 • Målgrupper

 • Alla
 • Biljettinformation

  Kostnadsfritt evenemang.

  Arrangör

  Botkyrka konsthall

  Länk

  Kontaktperson

  botkyrkakonsthall@botkyrka.se

  0725966284

  Entré och lokal tillgänglig för rullstol
  Toalett tillgänglig för rullstol