Busstur med utställning

Lördagsutflykt till Botkyrka konsthall

Bussturen startar i Tullinge och fortsätter via Tumba och Hallunda till Botkyrka konsthall, där konstnären Saadia Hüssain berättar om sin fotoutställning med 10 porträtt av våra äldre i Fittja - VI ÄR FITTJA. Konsthallen bjuder också på tilltugg.
Du har möjlighet att kliva på och av bussen vid Akvarellen äldreboende på Elgentorpsvägen 10 i Tullinge, Orren servicehus på Gröndalsvägen 12A i Tumba eller Tre källor äldreboende på Tre Källors väg 1 i Norsborg.
Nämn på- och avstigningsplats vid anmälan.

Botkyrka Konsthall
lördag 14 dec
kl. 11:30 - 14:00

Kategori

 • Konst
 • Målgrupper

 • Senior
 • Biljettinformation

  Ingen avgift, men anmälan och bekräftelse krävs. Max 50 personer Anmälan: Carina.savborg@botkyrka.se 0708-861600

  Länk

  Arrangör

  Carina Savborg

  Länk

  Kontaktperson

  carina.savborg@botkyrka.se

  0708861600

  Entré och lokal tillgänglig för rullstol
  Toalett tillgänglig för rullstol
  Allergihänsyn
  Teleslinga finns