Sommar i Botkyrka konsthall: Textilverkstad för barn 10-14 år

Under fyra eftermiddagar får du prova på att måla och trycka på tyg. Vi testar olika sätt att göra mönster eller bilder att som vi trycker med schablonramar på olika tyger.
Pedagog: Malin Dahlberg

Förra året hade vi drop-in till alla våra lovaktiviteter, den här sommaren är det lite annorlunda. På grund av rådande läge med Coronaviruset behöver vi bara 6 deltagare i grupperna och därför är det viktigt att alla som ska delta anmäler sig, så vi kan säga till när platserna är slut.

fredag 17 jul
kl. 13:00 - 15:00

Kategori

 • Lov
 • Konst
 • Barn
 • Målgrupper

 • Barn
 • Biljettinformation

  För att anmäla dig/ditt barn, sms:a eller ring till 072-5966284 under konsthallens ordinarie öppettider. Vi behöver följande information: 1. Namn och telefonnummer + adress barn. 2. Namn och telefonnummer förälder/vårdnadshavare Anmälan är bindande och gäller för hela veckan (tisdag – fredag) kl. 13-15.

  Länk

  Arrangör

  Kerstin Gezelius

  Länk

  Kontaktperson

  kerstin.gezelius@botkyrka.se

  0708-861318

  Entré och lokal tillgänglig för rullstol
  Toalett tillgänglig för rullstol