Jazz i engelska parken

Trumpetaren Mårten Lundgren och pianisten Ulf Johansson Werre tar dig med på en musikalisk resa genom jazzhistorien där musik blandas med historia och anekdoter.

Med två scener tar sig Föreningen Sillviks Vänner an det musikaliska inslaget med en återinvigning av Musik på Sillvik, ett hyllat tema som kombinerar den historiska miljön och naturens kontraster med toner från en blandad genre.

Att åter fylla rummen med musik sluter cirkeln för det som platsen är ämnad för - att dela en musikalisk interaktion mellan publik och artist. Sillvik ger möjligheten att hålla liv i det som betyder så mycket, musiken.

Musik på Sillvik arrangeras av Föreningen Sillviks Vänner.

Konstnärlig ledning: Bo Wannefors och Staffan Odenhall, medlemmar i föreningen.

Läs mer om Mårten Lundgren (http://www.martenlundgren.se/) och Ulf Johansson Werre (https://www.ulfjohanssonwerre.com/).

SILLVIK
lördag 05 sep
kl. 16:00 - 18:00

Kategori

 • Musik
 • Område
 • Scen
 • Målgrupper

 • Senior
 • Ny i Sverige
 • Alla
 • Biljettinformation

  Biljettpris: 160 kr Biljetter bokas på www.sillviksvanner.se och hämtas ut vid biljettkassan på konsertdagen. OBS! Av säkerhetsskäl under corona erbjuds ett begränsat antal biljetter. Vid frågor, skriv till: biljetter@sillviksvanner.se

  Länk

  Arrangör

  Föreningen Sillviks Vänner

  Länk

  Kontaktperson

  info@sillviksvanner.se

  0704020575

  Allergihänsyn