Ny restaurang i Gula Villan

För ungefär en månad sedan hände det, ägarna av Botkyrka företaget Miljonbemanning - Ali Khalil, Shafik Muwanga och Saleh Karrani valde att starta en ny restaurangverksamhet i den anrika byggnaden Gula villan.

Gula Villan byggdes år 1902 av LM Ericsson intill Albysjön och ägs av Botkyrka kommun.

Restaurang Safiren hade premiär lördagen den 1 april och den första helgen blev en succé, man hade över 300 unika besökare. Restaurang Safirens tema är medelhavet och utöver restaurangchefen Mehmet Ulusoy från Fittja har företaget genererat sju nya anställningar i kommunen.

Onsdagen den 5 april var näringslivsenheten på plats för att önska företaget stort lycka till.

På bild: Mohammed, Ali Khalil, Anna Anderberg, Näringslivschef & Jessica Drugge, Näringslivssamordnare

På bild: Mohammed, Ali Khalil, Anna Anderberg, Näringslivschef & Jessica Drugge, Näringslivssamordnare

Skriv ut
Senast uppdaterad: 9 maj 2017