ÅRETS FÖRETAG – SKOLSAMVERKAN

Vi säger grattis till Allégårdens och Silverkronans äldreboenden som i fredags fick pris för årets företag - skolsamverkan.

Utbildningsförvaltningen i Botkyrka kommun vill i år uppmärksamma en verksamhet som på ett föredömligt vis tagit emot och i samverkan med skolan, introducerat våra gymnasieelever på gymnasiesärskolans program för Hälsa, vård och omsorg på St Botvids gymnasium samt på Vård- och omsorgsprogrammet på Tullinge gymnasium, till lärande och kunskaper om arbetslivet. Detta sker inom ramen för det arbetsplatsförlagda lärandet (APL).

Allégårdens och Silverkronans äldreboenden är två mycket goda exempel på framtida arbetsplatser för våra ungdomar. Eleverna har fått stöd och hjälp att komma in i och förstå yrkeskulturen och snabbt blivit en del av yrkesgemenskapen. Verksamheternas samarbete med skolan kännetecknas av stor flexibilitet, lyhördhet och individanpassning, vilket värdesätts särskilt.

Priset delas ut av Utbildningsförvaltningen, Botkyrka kommun

Skriv ut
Senast uppdaterad: 27 juni 2017