Stäng meddelande

Socialminister Lena Hallengren (S) gästar förskolan Granen

Socialminister Lena Hallengren (S) träffar vårdnadshavare för barn på förskolan Granen i Norsborg i ett samtal om MVC och BVC.

Socialminister Lena Hallengren (S) träffar föräldrar på förskolan Granen i Norsborg

Idag gästade socialminister Lena Hallengren (S) förskolan Granen i Norsborg för ett samtal med ett femtontal föräldrar.

Initiativet till ett besök i Botkyrka kommun kom från socialministern och idag gästade Lena Hallengren (S) förskolan Granen i Norsborg. Besöket inleddes med en rundvandring med flera pratstunder med Granens pedagoger, bland andra ateljerista Andrej som arbetar med det konstnärliga sammanhanget och med skapande i centrum.

Därefter följde en planerad dialog med ett femtontal föräldrar och deras erfarenheter från MVC och BVC. Ett samtal som inleddes trevande men allt eftersom tog engagemanget fart och socialministern vittnar efter besöket om ett värdefullt samtal och insikter.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 oktober 2019