Störningsinformation:
Fortsatt hög vattenförbrukning
Dölj meddelande
Stäng meddelande

Bli en lärare som lämnar avtryck – för alltid!

Bild på en rosa ballong, Teach for Swedens logga och en text att man ska söka innan sista februari

Teach for Sweden är ett ledarskapsprogram för dig som vill utveckla dig själv och ta nästa steg i din karriär – och som drömmer att leda, motivera och utveckla människor på ett sätt som gör avtryck i deras liv för alltid.

Genom ett samarbete mellan Botkyrka kommun och Teach for Sweden kan du söka ett 2-årigt ledarskapsprogram som leder till en lärarexamen. Programmet riktar sig till akademiker med ämnesbehörighet inom ma, no, tk, sv, eng eller sp.

Under två år kommer du att arbeta med högstadieklasser i Botkyrka kommun som behöver möta ledare som kan tända gnistan och inspirera. Du arbetar som ordinarie lärare, får full lön, löpande personlig ledarutveckling samt mentorskapsutbyte med andra ledare.

Läs mer om Teach for Swedens ledarskapsprogram och ansök här senast den 28 februari.länk till annan webbplats

Anmäl dig här till ett webbinariumlänk till annan webbplats den 12 februari kl. 17.00–17.45 där Teach for Sweden berättar mer om programmet.

För mer information kontakta:
Sofia Berger, HR-strateg
076-115 02 00
sofia.berger@botkyrka.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 10 februari 2020