Tumba bibliotek utsett till Årets lättlästa bibliotek

​Priset för Bästa lättlästa bibliotek går i år till Tumba bibliotek.

Tumba bibliotek får utmärkelsen för sitt framgångsrika arbete med lättläst litteratur och lättlästa nyheter i en kommun som präglas av sin flerspråkighet, mångfald och unga befolkning. Priset delas ut av Myndigheten för tillgängliga medier, MTM.

Bibliotek Botkyrkas verksamhetschef Anja Dahlstedt kommenterar priset:

- Det är ett välförtjänt pris, vi har verkligen kraftsamlat kring lättläst på senare tid i både Tumba och i resten av organisationen. Det är ett erkännande av arbetet på alla våra bibliotek. Särskilt bra känns det också att vinna priset ett år när lättläst-frågorna är så aktuella. Behovet av bibliotek som arbetar aktivt utifrån de nyanlända invånarnas behov är större än någonsin.

Välkommen att delta på prisutdelningen den 8 september kl 13.00 på Tumba bibliotek!

Läs mer hos MTMlänk till annan webbplats

Kvinna som läser en bok

Fotograf: Pedro Ribeiro Simões

Skriv ut
Senast uppdaterad: 26 juni 2017