Välkommen till Norsborgsdagen den 24 september

Loppis, mat, fest och en massa skoj.

Festival

Välkommen till fest i Norsborg med ansiktsmålning, fotbollsturnering, loppis, föreningar som visar sin verksamhet och mycket mer. Norsborgsdagen invigs av kommunstyrelsens ordförande Ebba Östlin (S). Essan Tehranipour, projektledare från SL, inviger de upprustade tunnelbanestationerna Hallunda och Norsborg.

Vill du veta mer om den nya tunnelbanedepån i Norsborg? Eller är du intresserad av bussförareyrket? MTR, SL, Keolis och NCC finns på festivalen och svarar på dina frågor, berättar om sina verksamheter och hur det är att jobba med dem.

Minitåget som har utlovats på affischerna är tyvärr inställt. Istället bjuder vi barnen på en stunds hoppande i hoppborg!

Tid: 24 september 13:00-16:00. Konserten "En kärlek Botkyrka" kl. 18:00.
Plats: Norsborg centrum och Musikhuset Norsborg

Vill du och din förening synas under Norsborgsdagen? Har du loppisprylar att sälja? Bordsbokning och information: norsborgsdagen@botkyrka.se

I samarbete med : Botkyrkabyggen, SL, Forno Emilio, Arameisk-Syrianska
kultur och idrottsförening m. fl.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 30 juni 2017