Nyanlända ungdomar fick uppleva Botkyrka med buss

Nyanlända ungdomar grilllar korv.

Nyanlända ungdomar grilllar korv.

Kultur och fritidsförvaltningen arrangerade i maj månad två bussturer för unga nyanlända i Botkyrka kommun. De unga fick upptäcka och uppleva platser och träffa aktörer som finns och verkar i kommunen och som har verksamhet som riktar sig för deras åldersgrupp.

De besökte ungdomsverksamheten på Albys hjärta, bibliotek, konsthall, Fanzingo samt besökte Slagsta hällristning. Dagen avslutades med korvgrillning i järnåldersbyn Hogslaby. Åsa Anderljung från Kulturprogram och stöd passade på att under bussens färd berätta om Botkyrkas historia, mångmiljonprogram och kulturarv. Sammanlagt 65 unga nyanlända deltog.

Kille som dansar
Åsa Anderljung guidar ungdomarna
Skriv ut
Senast uppdaterad: 24 maj 2017