Två unga tjejer som dansar.

Foto: Botkyrka kommun

Botkyrkagrupp kammade hem förstapriset i Skapa dans Stockholm

Den 7 oktober arrangerades koreografitävlingen Skapa dans för unga mellan 15-21 år från hela Stockholm på Dieselverkstan i Nacka. Ella Östlund, Maja Grimsted och Judith Tena från Botkyrka kammade hem förstapriset!

Med jurymotiveringen "Med sug i blicken fångar dansarna in publiken i en väldigt samtida performance" vann Ella Östlund, Maja Grimsted och Judith Tena första priset!
Då kommunkoreografen i Botkyrka tidigare i år sammanförde unga dansare som bor i skilda delar av Botkyrka möttes Ella och Judith och bildade dansgruppen PHASE. Den som vill se trion tävla i Riksfinalen är ni välkommen till Riksteatern i Hallunda den 4 november kl.16.00.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 23 oktober 2017