Störningsinformation:
Eldningsförbud i Stockholms län / Fire Ban in Stockholm County
Dölj meddelande
  • Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Hiphopcentret La Place i Paris bjuder in Botkyrka kommun och unga dansare till danshelg

Hiphopcentret La Place i Paris bjuder in Botkyrka kommun och unga dansare till danshelg

Unga som dansar.

Hiphopcentret La Place i Paris har bjudit in Botkyrka kommun med unga dansare till en danshelg 24-26/11 2017.

Botkyrka fick 2017 projektet kommunkoreograferna KOKO med dansgruppen JUCK med stöd av Dans i Stockholms stad och län. KOKO/Kommunkoregraf möjliggörs av Kulturrådets utvecklingsbidrag, Stockholms läns landsting, värdkommunen Botkyrka för 2017 och DIS. Inom ramen för KOKO har den unga dansgruppen PHASE skapats och de framträder både inom och utanför Botkyrka kommun. Unga gruppen PHASE och 2 kultursamordnade samt en danslärare från kulturskolan reser till La Place 24-26/11. Botkyrka kommun (verksamhet Kultur) och hip hop centret La Place inleder ett samarbete och avser att söka pengar för att möjliggöra ett större och ömsesidigt utbyte för unga dansintresserade 2018-2019.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 23 november 2017