Störningsinformation:
Fortsatt hög vattenförbrukning
Dölj meddelande
Stäng meddelande

Botkyrka kulturskola på Urban North 2018

Dansare från Botkyrka kulturskola poserar framför logo wall på Urban North 2018

Botkyrka kulturskola på Urban North 2018: Afra Hosseini, Moa Edlund, Paulina Diaz och Lovisa Dufberg.

Upplevelser och inspiration för unga dansare från hela landet med dansbattle, musikartister och showcases av internationella dansare.

Danspedagogen Afra Hosseini från Botkyrka kulturskola åkte tillsammans med sina elever från KAP (Kulturskolans Avancerade Program) Moa Edlund, Paulina Diaz och Lovisa Dufberg till danseventet Urban north i Umeå.

Där fick de inte bara se och delta i ett dansbattle utan även se musikartister uppträda och internationella dansare visa upp showcases. En hel helg av upplevelser och inspiration.

- Det kändes viktigt att visa eleverna den sociala aspekten av streetdance, genom att mötas och utbyta på ett battle, eftersom det är den vi jobbar med på klasserna. Nu placerades deras egen träning i ett sammanhang och de kan se och inspireras och få idéer om hur de vill utveckla sin dans och vad de vill göra med den i framtiden, säger Afra Hosseini.

Afra tog själv chansen att battla och så här bra gick det:

 

botkyrka.se/kulturskolan
norrlandsoperan.se/forestallning/urban-north-2018/

Skriv ut
Senast uppdaterad: 22 oktober 2018