Byggstart för Futurum i Tumba

Hösten 2016 var det byggstart för bostadsområdet Futurum i Tumba och i fredags den 25 november hölls en officiell byggstartsceremoni för området.

futurum tumba

Bostadsområdet, som ligger på Bergfotsvägen intill Tumba centrum, ska innehåller 127 mindre hyresrätter. Futurums målgrupp är unga vuxna som uppskattar ett modernt boende med smarta IT-lösningar och närhet till både natur och kommunikationer.

Kommunalråd Gabriel Melki (S) deltog på ceremonin.
− I Botkyrka bygger vi olika typer av bostäder som ska passa livets alla skeden. Målet är att bygga 4000 bostäder på fyra år och Futurum är en del av dessa, säger Gabriel Melki (S), samhällsbyggnadsnämndens ordförande.

Under den officiella byggstarten av Futurum medverkade representanter från SHH Bostad, NREP och COBAB Sverige AB, som tillsammans ska göra verklighet av byggplanerna.

Inflyttning i den nya fastigheten sker i juni 2018. Mer information om bostäderna finns på SHH Bostads webbplats: http://www.shhbostad.se/hyresratter/futurum/länk till annan webbplats

Skriv ut
Senast uppdaterad: 3 juli 2017