Störningsinformation:
Eldningsförbud i Stockholms län / Fire Ban in Stockholm County
Dölj meddelande
  • Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Inbjudan till halvdagskonferens ”Dags för socialt hållbart byggande” onsdag 14 mars 2018

Inbjudan till halvdagskonferens ”Dags för socialt hållbart byggande” onsdag 14 mars 2018

Flygbild över Alby. Foto: Botkyrka kommun.

Temat för konferensen är social hållbarhet i bostadsbyggandet och kommer ge dig som deltagare en halvdag fullmatad med olika perspektiv på temat som är av intresse för både byggherrar, politiker och tjänstemän. Som utgångspunkt har vi valt den kommunala planprocessens många utmaningar och målkonflikter; hur man får in den sociala dimensionen i planprocessen?

Bakgrund

Hur bygger vi ett samhälle för alla? Vad krävs för att människor med olika storlek på plånboken ska kunna efterfråga en bostad? Hur bryter vi den svenska bostadssegregationen? Hur tar vi nästa steg, 50 år efter miljonprogrammets utbyggnad? Handlar bostadsutmaningen verkligen bara om mängden bostäder?

Bostadsbyggandet i Sverige står inför en rad svåra utmaningar: Bygger man lite dyrare och med högre kvalitet finns det en risk för gentrifiering. Bygger man bara för dem med små inkomster krävs oftast ett mer industriellt byggande. Går det ens att få bostadsområden där både fattiga och rika kan och vill bo? Går det att bryta bostadssegregationen?

Förbered er på en spännande dag fullt av kunskap, debatt och reflektion i en av vår tids mest aktuella frågor.

Konferensens seminarium och programpunkter

Klicka på bilden för att ladda ned programmet som PDF-fil.

Programmet

Tid, plats och anmälan

Onsdag 14 mars 2018 kl. 14-17
Subtopia i Alby, Botkyrka

Välkommen att anmäla dig redan idag!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Frågor?
Kontakta Johannes Svensson, politisk sekreterare i Botkyrka kommun via e-post till
johannes.svensson@botkyrka.se eller telefon 070 187 08 80.

Botkyrka kommuns platslogotyp
Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 februari 2018