Störningsinformation:
Vattenläcka i Tumba - nu åtgärdad
Dölj meddelande
Stäng meddelande

Ska du bygga i sommar? Sök bygglov nu!

Planerar du att bygga om huset under semestern? Sök bygglov nu så att du hinner få besked innan det är dags att plocka fram verktygslådan. Snabbaste och säkraste sättet att söka bygglov är att använda våra e-tjänster. 

www.botkyrka.se/bygglov hittar du information om när ett bygglov behövs, vilka regler som gäller och hur det går till att söka bygglov.

E-tjänsten säkrar att bygglovsansökan blir komplett

Det snabbaste och säkraste sättet att söka bygglov är att använda e-tjänsterna. En av de anledningar som gör att ett bygglov dröjer är att ärendet inte är komplett, till exempel att ritningar eller dokumentation saknas. De olika stegen i en e-tjänst gör att det blir enklare att göra rätt – du blir påmind om vilka handlingar som ska skickas in.
Klicka på länken nedan under "relaterade länkar" för att komma direkt till e-tjänsten.

Personlig rådgivning om just ditt bygglovsärende

Vill du ha personlig rådgivning innan du lämnar in din ansökan om bygglov kan du boka möte med en av våra bygglovhandläggare. Vi har tider på måndagar kl 14.00-18.00. Då får du möjlighet att ställa frågor om just ditt ärende. Mötet bokas enklas genom att skicka e-post till bygglov@botkyrka.se.

Relaterade länkar
Skriv ut
Senast uppdaterad: 8 april 2019