Nu flyttar medborgarkontoret in i nya lokaler centralt i Hallunda

Den 18 april flyttar medborgarkontoret i Hallunda in i nyrenoverade egna lokaler i centrum.

Klockan 12.00 inviger kommunstyrelsens vice ordförande Gabriel Melki (S) det nya kontoret.

Plats: Bottenvåningen i Hallunda Centrum. Lokalen är vid innertorget bakom blomsterhandeln. Närmaste ingång från busstorget.

​Det nya kontoret kommer ha utökade öppettider mot tidigare.

Det här är ett medborgarkontor

På medborgarkontoren får medborgarna hjälp och stöd genom personliga möten inom alla kommunens områden. Bland annat kan de ansöka om färdtjänst, parkeringstillstånd, få hjälp med ansökningar för förskola, skola och fritidshem samt hjälp med att lämna in ansökan om ekonomiskt bistånd. I lokalen finns också möjlighet att hitta olika typer av samhällsinformation och möjlighet att använda sig av de publika datorer som finns för att själv söka information.

Servicekontoret, Försäkringskassan, Skatteverket och pensionsmyndigheten, som tidigare delade lokal med Hallunda medborgarkontor har valt att flytta till större lokaler på Tomtbergavägen 2, strax utanför Hallunda centrum.

Välkommen att delta på invigningen!
Medier är också välkomna att närvara vid invigningen.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 19 juli 2017