Botkyrka Dance Camp:-Du blir modigare och gladare

Professionella dansare och amatörer dansade tillsammans på Botkyrka Dancecamp den 1 och 2 november 2016. Dancecamp var i samarbete mellan Botkyrka kommun med Riksteatern.

Syftet med Botkyrka Dance Camp var att ge unga möjligheter att utveckla sin dans.Unga dansare från Botkyrka var med och utformade programmet. - Det var nice, bra vibes och gemenskap, superkul och skönt, var ett omdöme från deltagarna.

Farzaneh Ghaderi, delproducent från Fittja, förklarar syftet med dagen:-Dansen tar dig ur din bekvämlighetszon, du blir modigare och gladare. Jag vill att den möjlighet som dans ger, ska vara för alla. Därför ville jag skapa ett Dancecamp i Botkyrka. Alla är välkomna.

Danselever

Under dagarna deltog också ett trettiotal representanter från olika dansverksamheter: Dans- och Cirkushögskolan, Statens konstnärliga högskolor, Studiefrämjandet/Danskarusellen, Danskonsulenter/Skapa dans, Open Session i Botkyrka/Subtopia, Kulturskolan, Botkyrkas kommunkoreograf 2017, Kreativa fonden/Drömdeg, Kulturjägarna.

Korta fakta

  • 128 unga dansare anmälde sig till dagarna, varav 63/71 kom per dag.
  • 80% var tjejer
  • 60% bodde i Botkyrka, varav de flesta kom från Alby
  • Mer än 75% ansåg sig erhållit nya danskunskaper
  • De flesta hade fått information via vänner och Facebook.
Skriv ut
Senast uppdaterad: 9 maj 2017