Störningsinformation:
Eldningsförbud i Stockholms län / Fire Ban in Stockholm County
Dölj meddelande
  • Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Sauda Luzze från Alby vann Stora kommunikatörspriset i kategorin ”ung talang”

Sauda Luzze från Alby vann Stora kommunikatörspriset i kategorin ”ung talang”

Grattis Sauda Luzze från Alby som vann Stora kommunikatörspriset i kategorin ”ung talang” som deldes ut på Nordiska museet den 22 mars. Sauda startade sin resa bland annat med att utveckla Botkyrka kommuns verksamhet för unga vuxna.

Sauda har arbetat med kommunens verksamhet för unga vuxna Grunden i Alby, där hon bland annat har utvecklat samtalsgrupper, events, hjälp att starta förening, hitta mentor och rekommendationsbrev. Hon kunde själv inte närvara för att ta emot priset då hon har fått sin FN praktik i Zimbabwe förlängd, men hennes mentor Maureen Hoppers från Ax Foundation tog emot priset och höll ett tal till hennes ära. Grattis igen Sauda!
Läs mer på denna länk.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Bild på Sauda Luzzes prisdiplom för Stora kommunikatörspriset 2018.
Skriv ut
Senast uppdaterad: 23 mars 2018