Stäng meddelande

Rösta på Alexander från Norsborg i musiktävlingen Startist!

Bild på Alexander Paniagua Rivera

Alexander Paniagua Rivera. Foto: Startist.

Startist är en musiktävling för personer med funktionsnedsättning med den virtuella scenen som arena. En av de medverkande är Alexander Paniagua Rivera från Norsborg, Botkyrka, som sjunger låten ”Right here waiting” av Richard Marx. Nu kan du hjälpa Alexander att nå finalen 26 maj i Sävsjö sporthall genom att gå in och gilla hans video på Youtube.

Tävlingen Startist är en del i det projekt som Mediahusets vänner driver med hjälp av Arvsfonden. Syftet med projektet är att ge personer med intellektuell funktionsnedsättning och personer inom autismspektrumområdet en möjlighet till en professionell plattform där deras musikaliska talanger även får en stor spridningseffekt genom en musiktävling.
Totalt ges 120 personer/grupper möjlighet att spela in sin musikvideo och delta i processen mot en slutfinal. Finalen kommer hållas i samband med Sten Sturefestivalen i Sävsjö.
Följ den här länken för att gå in och gilla Alexanders video på Youtube!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Skriv ut
Senast uppdaterad: 13 april 2018