Stäng meddelande

Ny verksamhetschef för Ungdom och förening

Porträtt på Cecilia Narb.

Cecilia Narby blir ny verksamhetschef för Ungdom och förening på kultur- och fritidsförvaltningen. Hon kommer närmast från Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, där hon arbetat i 8 år. Hon har där haft flera roller, både som handläggare och utredare men närmast som enhetschef för utvecklingsenheten.

- Cecilia Narby kommer, med sin erfarenhet av utvecklingsfrågor på nationell nivå, att vara ett värdefullt tillskott inte minst i det fortsatta arbetet med att kvalitetssäkra Botkyrkas öppna fritidsverksamhet, säger kultur- och fritidschef Anja Dahlstedt.

- Jag har arbetat med ungas levnadsvillkor inom olika områden som jämställdhet, ungas fritid och organisering och ungas inflytande, och jag tror att dessa sakkunskaper kan bidra i arbetet som verksamhetschef för Ungdom och förening, säger Cecilia Narby.

Cecilia har erfarenhet av att samarbeta med organisationer i det civila samhället och även med Botkyrka kommun.

- Jag har i mitt jobb samverkat med Botkyrka kommun inom ramen för det våldsförebyggande arbete som kommunen gör och blev därför intresserad av kommunen.

Cecilia börjar jobba i sin nya roll hos oss den 27 augusti.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 20 april 2018