Stäng meddelande

Västmanlands Idrottsförbund besökte Alby Folkhälsopark

Bild på delegation från Västmanland i Alby Folkhälsopark

I ett strålande solsken fick Botkyrka kommun i fredags förmånen att få ta emot en delegation från Västmanlands Idrottsförbund som ville veta mer och få en visning av Alby Folkhälsopark.

En engagerad och frågvis delegation som ville veta allt om projektet och var mycket imponerade av helheten och den satsning kommunen gjort tillsammans med föreningslivet och de boende. Konceptet och upplägget kring Alby Folkhälsopark sprider sig i landet och ett flertal kommuner har visat intresse att få ta del av resultatet. Att man med förhållandevis små medel men med stort engagemang och delaktighet från brukarna så går det verkligen att leverera små underverk något som vi verkligen kan vara stolta över.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 30 maj 2018