Störningsinformation:
Fortsatt hög vattenförbrukning
Dölj meddelande
Stäng meddelande

Första spadtaget för Botkyrka cricketanläggning

Bild på de politiker och idrottsföreningar som tog första spadtaget till Botkyrka Cricketanläggning.

Vibeke Bildt, Huddinge kommun, Ebba Östlin och Robert Aslan, Botkyrka kommun samt representanter för de lokala cricketklubbarna i Botkyrka och Huddinge.

Den 8 juni samlades ett 20-tal Cricketentusiaster och allmänhet vid Kärsby och den kommande Botkyrka cricketanläggning för ett första spadtag.

Den 8 juni samlades ett 20 tal Cricketentusiaster och allmänhet vid Kärsby och den kommande Botkyrka Cricketanläggning för ett första spadtag. Cricketanläggningen är ett regionalt samarbete med Huddinge kommun och Stockholms idrottsförbund som kommer erbjuda två cricketplaner med omklädningsbyggnad och läktare. Anläggningen beräknas stå klar sommaren/hösten 2019.

Först spadtaget leddes av kommunstyrelsens ordförande Ebba Östlin och ordförande i kultur- och fritidsnämnden Robert Aslan. Med på spaden fanns också Vibeke Bildt, ordförande i kultur och fritidsnämnden i Huddinge samt de lokala cricketklubbarna i Botkyrka och Huddinge.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 20 juni 2018