Störningsinformation:
Eldningsförbud från torsdag 13 augusti kl. 12.
Dölj meddelande
Stäng meddelande

Succé för nya friidrottsanläggningen på Eklidsskolan

Bild på invigning friidrottsanläggningen Eklidsskolan.

I lördags samlades ett 100-tal barn, ungdomar, föräldrar och allmänhet på Eklidsskolan för invigning av Botkyrka kommuns helt nya idrottskoncept: ”Lilla Fri” – den lilla friidrottsanläggningen för alla!

En skolgård har blivit kombinerad skolgård och idrottsanläggning, som bjuder in till aktiviteter med friidrottstema. Både för skolbarnen under dagtid och för föreningslivet under kvällar och helger. Här ryms en rundbana på 150 meter för löp och sprintträning, längdhopp, höjdhopp, kula, spjut, häcklöpning med mera. Kultur- och fritidsförvaltningen har utvecklat den här första konceptanläggningen i nära samverkan med den lokala friidrottsföreningen Tullinge friidrott som är en starkt växande förening. Ytan bestod tidigare enbart av en enklare bollplan med begränsat nyttjande men nu har vi gemensamt visat att det med små medel går att nå stora resultat. Invigningen under ledning av Kommunstyrelsens ordförande Ebba Östlin och kultur- och fritidsnämndens ordförande Robert Aslan tillsammans med Tullinge friidrotts ordförande, Johnny Federley, bjöd på högtidliga tal och sedvanlig bandklippning. Dagen inleddes med besök från P4 Radio Stockholm som gjorde ett inslag om Botkyrka kommuns satsning och den nya konceptanläggningen. Följ den här länken till inslaget i P4länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Bild på barn som springer på löpbanan mot ett "målband som hålls av Ebba Östlin och Robert Aslan.
Skriv ut
Senast uppdaterad: 8 mars 2019