Störningsinformation:
Fortsatt hög vattenförbrukning
Dölj meddelande
Stäng meddelande

Spola naturisbanor på centralt belägna platser i Tullinge

Bild på barn som åker skridskor på en isbana

Vill du utöka möjligheterna för spontanidrott inom skridskoåkning? Är du intresserad av att samverka med kommunen i att ideellt spola naturisbanor på angivna platser i Tullinge?

Kultur och fritidsförvaltningen har av kommunstyrelsen fått i uppdrag att undersöka medborgarnas intresse för att ideellt spola naturisbanor i Tullinge då vädret tillåter. Resultatet av undersökningen kommer att leda till ett samarbete mellan kommun och medborgare. Samarbetet kommer ha fokus på att identifieria platser i Tullinge där förutsättningar finns för naturisbanor, samt identifiering av behov av redskap och nyttjandet av dessa.

Kontakta Ingela Jansson, enhetschef Fritidsservice, via e-post ingela.jansson@botkyrka.se och anmäl ditt intresse senast den 25 oktober.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 10 oktober 2018