Stort intresse för köp av mark i Botkyrka Södra Porten

Torsdagen den 23 februari var det dags för informationsmöte i ICA Maxi Botkyrka om projektet Botkyrka Södra Porten där representanter från Botkyrka kommun, Södra Porten AB och 60-tal företagare deltog.

Anna Anderberg, Näringslivschef i Botkyrka kommun, inledde med att hälsa alla välkomna och berättade om Botkyrka kommuns kommande projekt. Följt av Krister Stralström, Styrelseordförande Södra Porten AB och Peter Wågström, VD Södra Porten AB som informerade om trafikverkets genomförda åtgärder för att förbättra framkomligheten i området och projektets status.

Intresset för köp av mark i Botkyrka kommun är stort, där får kommunen in 5-6 anmälningar i veckan av både befintliga företagare som växer och nya som vill etablera sig i kommunen.  

Vill du läsa mer om Botkyrka Södra Porten. Klicka i länken till höger.

Infomöte i Eriksberg

Informationsmöte i Eriksberg 23 februari

Relaterade länkar
Skriv ut
Senast uppdaterad: 20 juli 2017