Utbildning i offentlig upphandling

Bild

Upphandlingschef Anders Kuylser leder utbildningen i offentlig upphandling.

I går tisdag den 16 maj hölls en utbildning i offentlig upphandling som arrangeras två gånger per år av Botkyrka kommuns näringslivsenhet.

Ett trettiotal företagare närvarade när Anders Kuylser, Upphandlingschef i Botkyrka kommun förmedlade såväl kunskap som tips och råd för att öka företagens möjligheter att bli leverantör till offentlig sektor. Denna gång var fokus mer på den praktiska tillämpningen i att lämna anbud och till hösten kommer utbildningen att ytterligare anpassas efter företagens branschområde, vilket innebär att informationen blir mer specifik och relevant.  

Nästa tillfälle för utbildning i offentlig upphandling är planerad den 28 november.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 17 maj 2017