Störningsinformation:
Eldningsförbud i Stockholms län / Fire Ban in Stockholm County
Dölj meddelande
  • Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Lunchföreläsning: Bygg- och fastighetsbranschen blir hajmat om den inte börjar simma fortare

Lunchföreläsning: Bygg- och fastighetsbranschen blir hajmat om den inte börjar simma fortare

Botkyrka kommun bjuder in företag till ett lunchmöte där Stefan Engeseth håller den uppskattade föreläsningen Sharkonomics. Denna vänder sig främst till bygg- och fastighetsbranschen och fokuserar bland annat på hur digitaliseringen kan ge företag ett försprång. Genom att belysa nya värden och möjligheter som digitaliseringen medför, finns det stora vinster att hämta för såväl små som stora företag i branschen.

bild

Stefan Engeseth, VD, Detective Marketing, föreläsare och författare.

Tid: Onsdag 7 februari, kl. 11:30-13.00 inkl. lunch (vi bjuder på lunch)

Plats: Tumbascenen, Utbildningsvägen 2, Tumba

Anmälan: Senast den 3 februari på foretag@botkyrka.se (uppge antal deltare och vilket företags som representeras)

Se mer om föreläsningens innehåll nedan.

Bit tag i marknaden och digitaliseringen med Sharkonomics.

Föreläsningen kommer att fokusera på vad som kan göras, hur fort man måste simma och åt vilket håll man behöver simma. Det finns jättemycket att göra och stora vinster att hämta för de som tänker utanför (haj)buren och biter tag i framtiden!

Hajar är inte bara naturens mest fruktade rovdjur, de är också strategiska och effektiva, egenskaper som
kan vara till nytta även i affärslivet, enligt författaren Stefan Engeseth.

I sin senaste bok Sharkonomics, beskriver han hur även mindre företag, genom att ta lärdom av hajars beteenden, kan lyckas ta marknadsandelar från sina betydligt större konkurrenter. Det finns väldigt mycket pengar i utvecklingen inom byggbranschen. Otroligt många tekniska framsteg är på väg att kommersialiseras och bli en del av vår vardag.

Med sin föreläsning vill Stefan belysa nya möjligheter och värden som digitaliseringen kan ge.
• Vem kommer förädla det digitala guldet som digitaliseringen erbjuder bygg- och fastighetsbranschen?
• Hotbilder - stora it-hajar nafsar på byggbranschen (Google, Microsoft, IBM mfl).

Skriv ut
Senast uppdaterad: 5 april 2018