Störningsinformation:
Eldningsförbud i Stockholms län / Fire Ban in Stockholm County
Dölj meddelande

Ny e-tjänst förenklar för Botkyrkas företagare

Bild

Idag torsdag den 1 februari lanserar Botkyrka kommun sin nya e-tjänst för företagare som vill göra en livsmedelsanmälan. Detta är ett första steg för att förenkla för företagen som vill bedriva verksamhet inom livsmedel- eller restaurangbranschen.

E-tjänsten för livsmedelsanmälan blir Botkyrkas flaggskepp inom ramen för det nationella programmet "Serverat". Serverat har tagits fram genom ett unikt samarbete mellan Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, kommuner, Tillväxtverket och Bolagsverket.

Den huvudsakliga tanken med Serverat är att det ska bli enklare att starta och driva företag i hela Sverige. Genom att skapa nationella digitala tjänster sparas resurser samtidigt som kommunerna får tillgång till myndigheternas bastjänst och kan erbjudan sina innevånare förifyllda e-tjänster.

Läs mer om Serverat i länken nedan.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 5 april 2018