Störningsinformation:
Eldningsförbud i Stockholms län
Dölj meddelande

Södertörns rådslag 9 mars

Bild

Varje år samlas representanter för kommuner, näringsliv, och högskola från de åtta Södertörnskommunerna för att summera läget, diskutera samarbetsformer och hur vi tillsammans ska möta de kommande årens utmaningar.

Södertörns Rådslag är ett tillfälle för företagare att knyta kontakter med kommunernas politiker och tjänstemän samt skapa samarbetsmöjligheter med de högskolor som finns representerade på Södertörn. Rådslaget genomförs årligen i samverkan mellan Södertörnskommunerna och Företagarna, Stockholms Handelskammare, KTH och Södertörns Högskola.

Södertörns rådslag 2018 - Tema kompetensförsörjning

Huddinge kommun står värd för Södertörns Rådslag 2018.

Tid: 9 mars 2018, kl 9.00-13.00.
Plats: Flemingsberg, Huddinge

Anmäl dig härlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Hur kan vi tillsammans lösa kompetensförsörjningen på Södertörn?

Gemensamt kan vi anta utmaningen med kompetensförsörjning på Södertörn idag och imorgon.

  • Hitta former för samverkan mellan olika aktörer, på lång och kort sikt.
  • Näringslivets efterfrågan och behov
  • Utbildning och kompetensförsörjning för framtiden

Läs mer om Södertörnsamarbetet härlänk till annan webbplats

Skriv ut
Senast uppdaterad: 6 februari 2018