Störningsinformation:
Eldningsförbud i Stockholms län
Dölj meddelande
  • Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Stor uppslutning när näringslivsenheten bjöd in till lunchföreläsning
Bild

Stefan Engeseth föreläser

Stor uppslutning när näringslivsenheten bjöd in till lunchföreläsning

En femtedel av de 6200 aktiva företagen i Botkyrka kommun verkar inom bygg- eller fastighetsbranschen. För att sätta fokus på dessa företag anordnade näringslivsenheten i Botkyrka kommun en lunchföreläsning den 7 februari anpassat för bygg- och fastighetsbranschen.

Eventet inleddes med att näringslivschef Anna Anderberg hälsade alla välkomna och presenterade dagens föreläsare, Stefan Engeseth.

Därefter fick 120 personer lyssna till när Stefan Engeseth höll sin föreläsning: Sharkonomics. Där han beskrev hur mindre byggföretag, genom att ta lärdom av hajars beteenden, kan lyckas ta marknadsandelar från sina betydligt större konkurrenter. Det finns väldigt mycket pengar i utvecklingen inom byggbranschen och otroligt många tekniska framsteg som är på väg att kommersialiseras och bli en del av vår vardag.

Bygglunch

Anna Anderberg, näringslivschef & Stefan Engeseth, föreläsare


Skriv ut
Senast uppdaterad: 5 april 2018