Stäng meddelande

Lär dig söka bygglov och tillstånd

Bild

Fittja

Botkyrka kommun erbjuder för andra året i rad ett kostnadsfritt tillfälle för dig som vill öka förståelse och kunskap kring bland annat bygglovsprocessen.

Informationen riktar sig till dig som är företagare, eller står i startgroparna att starta eget, och behöver veta mer kring vad som behöver anmälas till kommunen innan start av verksamhet, hur du bör gå tillväga när det är dags att till exempel bygga om eller kanske vill sätta upp en fasadskylt med ditt företagsnamn. Det kommer även finnas tid för att träffa representanter från bygglov, miljö, plan och näringslivsenheten och att nätverka med andra företagare på plats.

Tid: Onsdag 18 april, kl.17:00-19:00

Plats: Alytus, plan 2 i Kommunhuset, Munkhättevägen 45, Tumba.

Anmälan: Vänligen skicka ett mail till foretag@botkyrka.se senast måndag den 16 april. Uppge antal du önskar anmäla samt namn på deltagare och namn på företaget. 

Skriv ut
Senast uppdaterad: 5 april 2018