Stäng meddelande

Ny e-tjänst vid försäljning av folköl och tobak

Nu är det möjligt för företagare som vill sälja folköl och tobak att enkelt göra en anmälan via kommunens nya e-tjänst.

Tidigare i år lanserade Botkyrka kommun en ny e-tjänst som gör det enklare för företagare som vill göra en livsmedelsanmälan. Nu är det även möjligt för företagare som vill sälja folköl och tobak att göra en anmälan på samma enkla sätt.

E-tjänsterna har tagits fram inom ramen för det nationella programmet "Serverat", som är ett unikt samarbete mellan Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, kommuner, Tillväxtverket och Bolagsverket.

Den huvudsakliga tanken med Serverat är att det ska bli enklare att starta och driva företag i hela Sverige. Genom att skapa nationella digitala tjänster, sparas resurser samtidigt som kommunerna får tillgång till myndigheternas bastjänst och kan erbjuda sina företagare förifyllda e-tjänster.

Läs mer om Serverat i länken nedan.

BIld

Hågelby. Foto: Tobias Fischer

Skriv ut
Senast uppdaterad: 25 maj 2018